Saeimas priekšsēdētājas biedre un Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšsēdētājs Raimonds Bergmanis pateicās Vācijai par tās nozīmīgo ieguldījumu Latvijas un visa reģiona drošības stiprināšanā, veicot Baltijas gaisa telpas patrulēšanu. To nodrošina Vācijas bruņoto spēku karavīri un militārie gaisa kuģi.
Z.Kalniņa-Lukaševica uzsvēra, ka drošība un spēja aizsargāt mūsu valsti ir Latvijas galvenā prioritāte. Saeimas priekšsēdētājas biedre akcentēja, ka, pirmkārt, tā ir mūsu pašu atbildība, tāpēc palielinām investīcijas aizsardzības jomā un kopā ar Baltijas kolēģiem stiprinām mūsu robežas ar Krieviju un Baltkrieviju. Augsti novērtējam Vācijas un citu NATO dalībvalstu ieguldījumu, pauda Z.Kalniņa-Lukaševica, atzīmējot, ka tas ir arī būtisks signāls Krievijai par NATO valstu vienotību.   
Spriežot par sabiedrības iesaisti aizsardzības stiprināšanā, puses apsprieda arī sabiedrības brīvprātīgu iesaistīšanos valsts aizsardzībā.
R.Bergmanis uzsvēra nepieciešamību stiprināt sabiedrības noturību ne vien pret kara draudiem, bet arī citām ārkārtas situācijām. Kā soli šajā virzienā Aizsardzības komisijas priekšsēdētājs atzīmēja valsts aizsardzības mācību, kas Latvijas skolās būs obligāta no šī gada septembra.
Puses pārsprieda arī Latvijas iniciētās dronu koalīcijas attīstību gan kā daļu no atbalsta Ukrainai, gan dronu spēju stiprināšanu Latvijas Nacionālajos bruņotajos spēkos. Tāpat pārrunāts “Rail Baltica” kā nozīmīgs reģiona infrastruktūras objekts un Vācijas pieredzes izmantošana šī projekta attīstībā.  
Ar Vācijas delegāciju parlamentā tikās arī Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas deputāti Jānis Skrastiņš un Atis Švinka.

Foto:  https://www.flickr.com/photos/saeima/albums/72177720318047786/with/53801594928

Izmantošanas noteikumi: https://www.saeima.lv/lv/autortiesibas

Saeimas Preses dienests

 

Š.g. 18. jūnijā Komisijas priekšsēdētājs Raimonds Bergmanis tikās ar Amerikas Savienoto Valstu ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieku Latvijas Republikā V.E. Christopher Robinson, lai pārrunātu ģeopolitisko situāciju reģionā un pasaulē, ārpolitikas un iekšpolitikas aktualitātes, kā arī aizsardzības nozares attīstībai nozīmīgo projektu virzību un izaicinājumus.

 

Lai uzlabotu atbalstu valsts aizsardzības dienesta karavīriem, ņemot vērā pieredzi pirmo trīs iesaukumu organizēšanā, Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija trešdien, 5.jūnijā, pirmajā lasījumā atbalstīja izmaiņas Valsts aizsardzības dienesta likumā.
Plānots paplašināt valsts atbalstu pilsoņiem, kas pabeiguši valsts aizsardzības dienestu. Proti, karavīriem, kuri brīvprātīgi pieteikušies dienestā un pēc tā atvaļināti rezervē, finansēs studijas arī otrā cikla augstākās izglītības programmā. Patlaban augstskolas un koledžas finansē studijas īsā cikla profesionālās augstākās izglītības un pirmā cikla augstākās izglītības posmos pilsoņiem, kas brīvprātīgi pabeiguši valsts aizsardzības dienestu.
Izmaiņas paredz, ka iesaucamajiem karavīriem kompensēs sabiedriskā transporta izdevumus, lai nokļūtu no deklarētās dzīvesvietas līdz veselības pārbaudes komisijai un atpakaļ, kā arī līdz dienesta vietai. Tāpat šiem karavīriem plānots kompensēt ēdināšanas izdevumus veselības pārbaudes dienā. Ministru kabinetam būs jāizstrādā šo kompensāciju nosacījumus.
Likuma izmaiņas arī paredz noteikt, ka dienestam nav pakļauti pilsoņi, kuriem ir dubultā pilsonība ar valsti, kas nav Eiropas Savienības, Eiropas Brīvās tirdzniedzības asociācijas vai NATO dalībvalsts, Austrālija, Brazīlija, Jaunzēlande vai Ukraina.
Patlaban vairāk nekā 100 karavīri no tikko absolvējušiem 245 valsts aizsardzības dienesta pirmā iesaukuma karavīriem turpinās dienestu jau profesionāli Latvijas armijā, liecina Aizsardzības ministrijas informācija. Valsts aizsardzības dienesta karavīru vidējais vecums ir no 19 līdz 20 gadiem.
Valsts aizsardzības dienestā ir pienākums dienēt katram Latvijas pilsonim – vīrietim – viena gada laikā pēc 18 gadu sasniegšanas, vai, ja pilsonis turpina iegūt izglītību pamata vai vidējās izglītības pakāpē – viena gada laikā pēc izglītības iestādes absolvēšanas, bet ne vēlāk kā līdz 24 gadu vecumam. Vienlaikus likums noteic, ka dienestā brīvprātīgi var pieteikties Latvijas pilsoņi – vīrieši un sievietes no 18 līdz 27 gadu vecumam.
Viens no trim valsts aizsardzības dienesta veidiem ir 11 mēnešu ilgs dienests Nacionālajos bruņotajos spēkos, kurā 2025.gadā iesauks 1040 jauniešus – 210 personas janvārī un 830 personas jūlijā.
Saeimas Preses dienests

Ar šī gada 1. septembri Valsts aizsardzības mācības realizēšana notiks visās Latvijas vidējās izglītības programmās. Lai varētu garantēt sekmīgu tās ieviešanu, apzinātas un iesniegtas tās izmaiņas, kas iezīmējušās, šobrīd realizējot Valsts aizsardzības mācību kā obligāti piedāvājamo izvēles priekšmetu. Vienlaikus tiek piedāvāti daži Jaunsardzes darba uzlabošanas aspekti, tajā skaitā izglītības prasības jaunsargu instruktoriem.
Šobrīd Valsts aizsardzības mācības un Jaunsardzes likums paredz, ka Jaunsardzes instruktori var būt tikai ar augstāko pedagoģisko izglītību, savukārt grozījumi likumā piedāvā šo prasību mīkstināt, nosakot, ka tā varēs būt arī aizsardzības nozarei atbilstoša augstākā izglītība. Tādējādi būs iespējams piesaistīt plašāku instruktoru kandidātu loku un būs lielāka iespēja realizēt starpdisciplinārās kompetences pieeju. Grozījumi likumā paredz arī Jaunsargu instruktoru īslaicīgas aizvietošanas kārtību. Ņemot vērā, ka jaunsargu instruktori pasniedz arī Valsts aizsardzības mācību, šīs izmaiņas ir būtiskas abām programmām.
Pabeidzot Jaunsargu interešu izglītības programmu, par Jaunsardzes instruktora palīgu varēs kļūt persona no 15 gadu vecuma, nevis 16, kā tas ir pašreiz.
Attiecībā uz Valsts aizsardzības mācību iesniegti papildu precizējumi, kas nosaka, ka tā ir obligāta tikai klātienes vispārējās un profesionālās izglītības vidējās izglītības programmās, bet netiek īstenota neklātienē un tālmācībā. Paredzēts noteikt arī izņēmumus, kuros netiek organizēta Valsts aizsardzības mācība: tie ir ieslodzījumu vietas un starptautiskās skolas. Individuāli pielāgots plāns paredzēts mūzikas, mākslas un deju programmu specifikai, ko realizē Kultūras ministrijas dibināto izglītības iestāžu programmās.
Pēc Valsts aizsardzības mācības kursa apguves paredzēta apliecības izsniegšana, kas jau šobrīd sniedz priekšrocības pie sadarbības partneriem.
Atsevišķs bloks likumprojektā paredzēts materiāltehnisko līdzekļu nodrošināšanas jautājumam, deleģējot šo funkciju Valsts aizsardzības loģistikas un iepirkuma centram, tādējādi īstenojot pilnu materiāltehnisko līdzekļu pārvaldību un loģistiku nozarē aizsardzības ministra noteiktā kārtībā, kā arī noteikts zaudējumu atlīdzināšanas pienākums prettiesiskas un vainojamas rīcības rezultātā.
Likumprojekts kā Ministru kabineta iesniegts ir saņēmis arī Izglītības un zinātnes ministrijas atbalstu.
Komisijā likumprojekts tika izskatīts un atbalstīts š.g. 28. maija sēdē.

Lai iegūto naudu pēc Maskavas nama pārdošanas valsts varētu nodot Ukrainai, Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija trešdien, 29.maijā, nolēma virzīt izmaiņas likumā “Par rīcību ar nekustamo īpašumu, kas nepieciešama valsts drošības apdraudējuma novēršanai” un grozījumus Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā.

Izmaiņas paredz, ka pēc Maskavas nama pārdošanas Valsts nekustamie īpašumi iegūtos līdzekļus ieskaitīs valsts budžetā, savukārt tālāk tos nodos vispārējam atbalstam Ukrainas sabiedrībai.

Lai garantētu Latvijas drošību, tostarp nepieļautu un savlaicīgi novērstu demokrātiskas valsts apdraudējumu, Saeima šī gada janvārī pieņēma likumu par tā dēvētā Maskavas nama Rīgā pārņemšanu Latvijas īpašumā. Savukārt valdība namu nodeva Finanšu ministrijai, lai Valsts nekustamie īpašumi pēc tam to varētu pārdot izsolē.

Tāpat komisija atbalstīja arī citas izmaiņas Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā, ar ko plānots noteikt, ka Latvija iekasētās soda naudas no aktīviem, ja tie atrodas Ukrainā, varēs nodot Ukrainas valdībai – vispārējam atbalstam tās sabiedrībai. Šādus lēmumus katrā konkrētajā gadījumā pieņems Ministru kabinets, paredz izmaiņas. Šādi grozījumi ļautu ziedot Ukrainai no akciju sabiedrības “PrivatBank” iekasējamo 839 986 eiro sodanaudu.

Plānots, ka izmaiņas stāsies spēkā nākamajā dienā pēc to izsludināšanas. Lai izmaiņas likumos stātos spēkā, tās vēl jāpieņem Saeimai. Aizsardzības komisija lūgs Saeimu šiem likumprojektiem noteikt steidzamību un izskatīt rītdienas parlamenta sēdē, šodien lēma komisijas deputāti.

Saeimas Preses dienests

 

Apakškategorijas