Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija

Valsts iekšējā un ārējā drošība ir tās iedzīvotāju labklājības pamats, tāpēc tai vajadzētu būt mūsu visu kopīgai rūpei. Mūsu mājas lapā Jūs atradīsiet aktuālu informāciju par komisijas sēdēm un tajās izskatāmajiem likumprojektiem, ka arī citiem jautājumiem. Cerot, ka šeit ievietotā informācija būs gan noderīga, gan rosinoša, labprāt uzklausīsim Jūsu ieteikumus un pārdomas.

A A

Saeimā šodien, 19.jūnijā, notiek 8.Parlamentārais izlūkošanas un drošības forums, kas pulcē vairāk nekā divdesmit valstu parlamentu pārstāvjus, nozares profesionāļus un ekspertus no akadēmiskās vides, lai diskutētu par iespējām efektīvi novērst un pārvarēt mūsdienu aktuālos drošības riskus un izaicinājumus, kā arī spriestu par ASV un Eiropas valstu sadarbību drošības stiprināšanā.

Forums, ko iedibinājis ASV kongresmenis Roberts Pitendžers (Robert Pittenger), šogad notiks Latvijas parlamentā pēc Saeimas Nacionālās drošības komisijas priekšsēdētājas Solvitas Āboltiņas un Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšsēdētāja Ainara Latkovska iniciatīvas. S.Āboltiņa un A.Latkovskis, pērn piedaloties forumā Vašingtonā, rosināja šo pasākumu rīkot Latvijā, lai diskutētu par Baltijas reģionam aktuāliem drošības jautājumiem.

„Šī foruma norise Latvijas parlamentā ļauj pievērst pastiprinātu mūsu sabiedroto uzmanību drošības jautājumiem, kas īpaši aktuāli kļuvuši Latvijā pēdējo gadu laikā. Tas ļauj diskutēt par informatīvās telpas stiprināšanu, kas īpaši nozīmīga kļuvusi Krievijas īstenotā hibrīdkara apstākļos,” uzsver S.Āboltiņa.

Kā akcentē A.Latkovkis, šis forums ir vienreizēja iespēja Latvijai iezīmēt sevi pasaules valstu vidū Eiropas drošības politikā. Ievērojot to, ka forumā piedalīsies augsta līmeņa eksperti, kas specializējušies izlūkošanas un drošības jautājumos starptautiskā līmenī, šī ir nozīmīga iespēja arī mūsu nozaru lietpratējiem dalīties ar zināšanām, kas nākotnē varētu sekmēt stabilitāti un drošību mūsu reģionā.

Forumā uzmanība pievērsta jautājumam par banku un finanšu sistēmu drošību, kā arī par ārvalstu investīciju aizsardzību. Tāpat tiek spriests par informācijas lomu mūsdienu drošības situācijā, kiberdrošību, kā arī starptautisko normu piemērošanu izlūkošanas un drošības kontekstā.

Parlamentārā izlūkošanas un drošības foruma tradīciju iedibināja ASV kongresa pārstāvju palātas loceklis R.Pitendžers 2014.gadā ar mērķi stiprināt ASV un Eiropas valstu sadarbību drošības veicināšanā. Šajos forumos Eiropas un ASV likumdevējiem ik gadu ir iespēja ne vien analizēt aktuālākos drošības izaicinājumus un riskus, bet arī savstarpējā informācijas un labās prakses piemēru apmaiņā rast efektīvus risinājumus un vienotu izpratni par kopīgi veicamiem pasākumiem.

Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas deputāti divu dienu izbraukuma sēdē (12. – 13. jūnijā) apmeklēja Latvijas austrumu robežu.

 Pirmdien, 12. jūnijā, komisija klātienē kopā ar Valsts robežsardzes vadošajām amatpersonām iepazinās ar valsts robežas izbūves rezultātiem, robežapsardzības gaitu un darba tehnisko nodrošinājumu. Komisija pauda gandarījumu par Valsts robežsardzes pēdējos gados sasniegtajiem demarkācijas procesa rezultātiem.

 Komisija apmeklēja Latvijas, Igaunijas un Krievijas robežas saduri, kā arī iepazinās ar Valsts robežsardzes Viļakas pārvaldes Šķilbēnu robežapsardzības nodaļas darbu. Komisija vēl apmeklēja Valsts robežsardzes koledžas apmācību poligonu “Janapole”, kur notika paraugdemonstrējumi.

 Otrdien, 13. jūnijā, komisija viesojās Valsts robežsardzes koledžā Rēzeknē, kur tika prezentēts Eiropas Robežu un krasta apsardzes aģentūras (FRONTEX) projekts “Kopīgā maģistra grāda studiju programma stratēģiskajā robežu pārvaldībā”. Novatorā studiju programma Eiropas robežsargiem, studējot kopā, dod iespēju pārņemt labāko profesionālo pieredzi un attīstīt Eiropas robežsargu kultūru augstākajā līmenī.

Vēl Valsts robežsardzes koledžā komisija iepazinās ar prezentāciju par konceptuālo ziņojumu “Par valsts pārvaldes iestāžu un Nacionālo bruņoto spēku kinologu apmācības sistēmas pilnveidošanu”, kā arī klātienē iepazinās ar kinologu darbu. VRK pārstāvji akcentēja nepieciešamību veikt pasākumus, lai radītu vienotu un uz attīstību orientētu valsts pārvaldes iestāžu un NBS kinologu apmācību sistēmu.

 Komisija atzinīgi novērtēja Valsts robežsardzes paveikto un pauda atbalstu turpmākajiem attīstības plāniem.

 Izbraukuma sēdes noslēgumā komisija apmeklēja arī Zemessardzes 3.brigādi un 32.kājnieku bataljonu, kur iepazinās ar materiāltehnisko nodrošinājumu, problēmām un to risinājumiem.

 AIKNK konsultante Inese Silabriede

Piektdien, 2.jūnijā, Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšsēdētājs Ainars Latkovskis tikās ar Lielbritānijas Karaliskās aizsardzības studiju koledžas (RCDS) studentiem.

Otrdien, 30.maijā, Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšsēdētājs Ainars Latkovskis tikās ar Baltijas aizsardzības koledžas (BALTDEFCOL) Augstākās vadības kursa studentiem.

 

Ceturtdien, 25.maijā, Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšsēdētājs Ainars Latkovskis tikās ar Zviedrijas Karalistes parlamenta Aizsardzības komisijas delegāciju.