Šī gada 27. maijā Komisijas deputāti devās izbraukuma sēdē, kuras laikā iepazinās ar Valsts aizsardzības mācības (VAM) ieviešanas gaitu izglītības iestādēs. Ņemot vērā, ka ar 2024./2025. mācību gadu VAM tiek ieviesta kā obligāts mācību priekšmets vispārējās un profesionālās izglītības programmās, komisija vērtēja šī procesa norisi praksē.
Izbraukuma sēdes ietvaros komisijas locekļi apmeklēja trīs vietas: - Jaunsardzes centru, kur tika sniegts pārskats par VAM satura izstrādi, jaunsargu instruktoru sagatavošanu un sadarbību ar izglītības iestādēm. Komisija guva pārliecību par Jaunsardzes centra gatavību nodrošināt metodisko atbalstu skolām un pedagogiem.
Attiecībā uz Jaunsardzes centra praktiskajiem izaicinājumiem VAM kontekstā, īpaša uzmanība tika pievērsta VAM instruktoru darba slodzēm. Jaunsardzes centrs norādīja, ka instruktoru darbs bieži notiek ārpus ierastā darba laika, tostarp mācību nometnēs ar nakšņošanu, kur darbs faktiski tiek veikts 24/7 režīmā. Šādos apstākļos aktuāls ir jautājums par darba laika uzskaiti – Jaunsardzes centrs pauda vēlmi ieviest summāro darba laika uzskaiti, kāda šobrīd tiek piemērota profesionālajam dienestam jeb karavīriem. Komisija uzklausīja šos aspektus un atzina nepieciešamību izvērtēt atbilstoša normatīvā regulējuma nodrošināšanu.
- Rīgas Valsts klasiskā ģimnāzija, kur deputātiem bija iespēja klātienē vērot Valsts aizsardzības mācības stundu un uzklausīt instruktores viedokli par mācību saturu un mācīšanās pieredzi. Skolas vadības viedokli par VAM diemžēl noskaidrot neizdevās, jo tā VAM stundā nebija klātesoša.
- Rīgas Valsts tehnikumā komisijas locekļiem bija iespējams vērot VAM šaušanas nodarbību, kur tika izmantoti attiecīgi šaušanas simulatori. Uzsvērta tika mācību priekšmeta praktiskā nozīme un pozitīvā jauniešu attieksme pret aizsardzības tematikas apguvi. Šīs mācību iestādes apmeklējums atstāja pozitīvu iespaidu par VAM apguves procesu, realizācijas iespējām, nozīmi un attieksmi.
Komisijas deputāti secināja, ka Valsts aizsardzības mācības ieviešana ir būtisks solis jauniešu pilsoniskās līdzdalības un valsts aizsardzības spēju stiprināšanā. Deputāti pauda gandarījumu par paveikto darbu un apņēmību turpināt uzraudzīt ieviešanas kvalitāti un ilgtspēju.