Komisija š.g. 11. marta sēdē izvērtēja Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) darbību 2024. gadā un analizēja jaunākos Korupcijas uztveres indeksa (KUI) rādītājus.

KNAB vadība informēja deputātus par biroja paveikto, izmeklējot korupcijas lietas, stiprinot prevencijas pasākumus un veicinot sabiedrības iesaisti korupcijas novēršanā, norādot, ka KNAB kapacitāte un spējas ir atbilstošas, lai veiksmīgi pildītu atbildībā esošās funkcijas, tai skaitā no Valsts ieņēmumu dienesta pārņemto Iekšējās drošības pārvaldes koruptīvo nodarījumu izmeklēšanas un operatīvās darbības funkciju.

Komisija tika informēta, ka Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) tiešsaistes izdevuma “Pretkorupcijas un integritātes perspektīvas 2024” vērtējumā Latvijai uzrādīts augstākais sasniegums, izstrādājot un ieviešot nacionālo pretkorupcijas pasākumu plānu, kā arī viens no augstākajiem sasniegumiem attiecībā uz interešu konflikta novēršanas sistēmu un tās darbību praksē.

Komisijas locekļi uzdeva jautājumus par KNAB prioritātēm un izaicinājumiem, īpašu uzmanību pievēršot korupcijas apkarošanai valsts īstenotajos iepirkumos un interešu konfliktu novēršanai valsts pārvaldē.

Komisija apsprieda arī 2024. gada Korupcijas uztveres indeksu, kas atspoguļo sabiedrības un starptautisko ekspertu vērtējumu par korupcijas līmeni Latvijā. Deputāti pauda bažas par to, ka KUI aprēķināšanā izmantotās metodoloģijas dēļ Latvijas rādītāji ir salīdzinoši daudz sliktāki nekā, piemēram, Lietuvai, lai gan abu valstu faktiskā situācija ir līdzīga. Šāda metodoloģiska atšķirība rada nepareizu priekšstatu par reālo korupcijas līmeni un nelabvēlīgi ietekmē Latvijas konkurētspēju Baltijas reģionā un Eiropā kopumā, mazinot investoru interesi un radot šķēršļus godīgai konkurencei.

 

/Slaids no KNAB sniegtās prezentācijas Komisijā 11.03.2025. Visa prezentācija pievienota pielikumā./

"Ir būtiski, lai starptautiskie korupcijas novērtējumi precīzi atspoguļotu realitāti un neradītu nepamatotu plaisu starp kaimiņvalstīm. Mēs nevaram pieļaut situāciju, kurā metodoloģiskas atšķirības rada šķēršļus investīcijām un kaitē Latvijas starptautiskajai reputācijai", uzsver Komisijas priekšsēdētājs Raimonds Bergmanis.

Komisija vienojās turpināt sekot KNAB darbībai un veikt nepieciešamos normatīvo aktu uzlabojumus, lai stiprinātu korupcijas novēršanas un apkarošanas mehānismus Latvijā, kā arī uzsvēra nepieciešamību aktīvāk skaidrot starptautiskajās organizācijās Latvijas situāciju un KUI aprēķinu ietekmi uz ekonomiku un investīciju vidi.

KNAB gada pārskats 2024. - https://www.knab.gov.lv/lv/media/7314/download?attachment