Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija

Valsts iekšējā un ārējā drošība ir tās iedzīvotāju labklājības pamats, tāpēc tai vajadzētu būt mūsu visu kopīgai rūpei. Mūsu mājas lapā Jūs atradīsiet aktuālu informāciju par komisijas sēdēm un tajās izskatāmajiem likumprojektiem, ka arī citiem jautājumiem. Cerot, ka šeit ievietotā informācija būs gan noderīga, gan rosinoša, labprāt uzklausīsim Jūsu ieteikumus un pārdomas.

A A

Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas deputāti otrdien, 22. septembrī, izbraukuma sēdes ietvaros tikās ar Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes priekšnieku Juri Pastaru un Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes Rēzeknes, Krāslavas, Ludzas, Preiļu un Balvu iecirkņu priekšniekiem, lai pārrunātu jaunos Krimināllikuma grozījumus un grozījumus likumā "Par Krimināllikuma spēkā stāšanās un piemērošanas kārtību".

 

 

Sekmējot pozitīvu sadarbību starp likumdevēju un likuma piemērotājiem, tikšanās ietvaros tika pārrunāti pieņemtie Krimināllikuma grozījumi, kas turpmāk paredzēs noteikt kriminālatbildību par tabakas izstrādājumu nelikumīgu realizāciju neatkarīgi no tās apmēra. Plānots, ka jaunais regulējums būs efektīvs tiesiskais instruments tabakas izstrādājumu nelegālās aprites ierobežošanā.

Krimināllikuma grozījumos noteikts, ka gadījumā, ja persona realizēs nelegāli izgatavotus (ražotus) vai ar akcīzes nodokļa markām nemarķētus tabakas izstrādājumus vai tādus bezdūmu tabakas izstrādājumus, kuru laišana tirgū ir aizliegta, tai būs iespējams piemērot kriminālatbildību arī tad, ja realizācija ir notikusi mantkārīgā nolūkā nelielā apmērā. Minētais nozīmē, ka krimināllietu par cigarešu nelegālu tirgošanu varēs ierosināt pat tad, ja tiek tirgota tikai vienu paciņa nelegālu cigarešu, un šādā gadījumā personu varēs sodīt ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz vienam gadam, īslaicīgu brīvības atņemšanu, piespiedu darbu vai ar naudas sodu. Lai gan līdz šim daudziem nelikumīgu tabakas izstrādājumu tirgotājiem piemēroti administratīvie sodi vairāku tūkstošu eiro apmērā, tirgotāji šos sodus nenomaksā un arī piedzīt no viņiem tos nav iespējams, jo tiem nav legālu ienākumu un īpašumu, uz kuriem vērst piedziņu. Tāpat ar grozījumiem pastiprināta kriminālatbildība par nelikumīgu alkoholisko dzērienu realizāciju, ja tā izdarīta ievērojamā apmērā vai organizētā grupā. Gadījumā, ja realizācija izdarīta ievērojamā apmērā, personu būs iespējams sodīt ar brīvības atņemšanu līdz trim gadiem, savukārt organizētas grupas gadījumā personu būs iespējams sodīt ar brīvības atņemšanu līdz pat astoņiem gadiem.

Komisijas priekšsēdētājs J.Rancāns aicināja visus Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes iecirkņus aktīvi izmantot Saeimas pieņemto jauno regulējumu, lai pieliktu punktu ieilgušajai situācijai, kurā tabakas izstrādājumi dažādos apmēros tiek nelegāli izplatīti. J.Rancāns aicināja policiju nebaidīties no iespējamā pēc jauno grozījumu piemērošanas uzsākto kriminālprocesu skaita pieauguma, norādot, ka paies laiks, kamēr nelegālie tirgotāji sapratīs, ka viņu darbības ir krimināli sodāmas. Tomēr likumdevēja mērķis ir šo parādību samazināt līdz minimumam, lai sabiedrībai uz ielām netiktu piedāvātas cigaretes un arī nelegālās tirdzniecības vietās tās nebūtu viegli pieejamas. Uzsverot, ka šis ir darbs, kas jāizdara no abām pusēm – likumdevēja un likuma piemērotāja –, komisijas priekšsēdētājs aicināja policiju aktīvi ķerties pie darba.

Arī Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes pārstāvji atzina, ka jaunie grozījumi ir būtisks tiesiskais instruments, lai veicinātu tabakas izstrādājumu nelegālas aprites ierobežošanu.

Vienlaikus sēdes ietvaros komisijas deputāti iepazinās ar Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes un Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes Daugavpils iecirkņa darba rezultātiem, prioritātēm un problemātiku noziedzības apkarošanas un sabiedriskās kārtības nodrošināšanas jomā, apmeklēja Īslaicīgās aizturēšanas vietu un Operatīvās vadības nodaļu.

Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas izbraukuma sēde norisinājās šā gada 21. un 22. septembrī, un tās darba kārtība ietvēra Valsts robežsardzes Daugavpils pārvaldes Piedrujas robežapsardzības nodaļas apmeklējumu un Pāternieku I kategorijas robežkontroles punkta apskati, Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes apmeklējumu un vizīti Zemessardzes poligonā “Meža Mackeviči”.