Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija trešdien, 26.maijā, izskatīšanai Saeimā lēma virzīt grozījumus Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā, kas paredz sadarbspējīga vakcinācijas, testēšanas vai pārslimošanas sertifikāta izdošanu.

 

“Tā sauktais digitālais zaļais sertifikāts nepieciešams, lai atvieglotu brīvu pārvietošanos Covid-19 pandēmijas laikā, kā arī pārliecinātos par personu tiesībām izmantot epidemioloģiskās drošības pasākumu izņēmumus,” atzīmēja Aizsardzības komisijas priekšsēdētājs Juris Rancāns.

Sadarbspējīgie sertifikāti apliecinās vakcinācijas pret Covid-19 vai infekcijas pārslimošanas faktu, vai sniegs informāciju par veikto testēšanu. Iecerēts, ka personai, uzrādot sertifikātu, būs pienākums uzrādīt arī personu apliecinošu dokumentu.

Grozījumi paredz, ka Ministru kabinets noteiks sertifikātu pieprasīšanas, sagatavošanas, izsniegšanas, pārbaudes un izmantošanas kārtību, kā arī tajā iekļaujamās informācijas apjomu un pieejamību institūcijām un pakalpojumu sniedzējiem.

Noteikta vakcinācijas līmeņa sasniegšana un vispārēja vakcīnu pieejamība paver lielākas iespējas pakāpeniskai un nediskriminējošai epidemioloģiskās drošības ierobežojumu atcelšanai attiecībā uz personām, kuras ir vakcinētas pret Covid-19, pārslimojušas to vai ir Covid-19 negatīvas. Tāpēc sertifikātu paredzēts izmantot ne tikai, lai kontrolētu epidemioloģiskās drošības pasākumu ievērošanu, ieceļojot Latvijā, bet arī lai pārliecinātos par personu tiesībām izmantot epidemioloģiskās drošības pasākumu izņēmumus, skaidrots likumprojekta anotācijā.

Komisija aicinās grozījumus Saeimas sēdē izskatīt pirmajā lasījumā kā steidzamus bez atkārtotas izskatīšanas komisijā, informēja J.Rancāns.

Sagatavoja Saeimas Preses dienests