Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija

Valsts iekšējā un ārējā drošība ir tās iedzīvotāju labklājības pamats, tāpēc tai vajadzētu būt mūsu visu kopīgai rūpei. Mūsu mājas lapā Jūs atradīsiet aktuālu informāciju par komisijas sēdēm un tajās izskatāmajiem likumprojektiem, ka arī citiem jautājumiem. Cerot, ka šeit ievietotā informācija būs gan noderīga, gan rosinoša, labprāt uzklausīsim Jūsu ieteikumus un pārdomas.

A A

Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija savā ceturtdienas, 22. aprīļa, sēdē nolēma konceptuāli atbalstīt un virzīt izskatīšanai Saeimā 1. lasījumā likumprojektus “Grozījums Latvijas Sodu izpildes kodeksā” (1038/Lp13) un “Grozījumi Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā” (1051/Lp13).

 

Likumprojektu “Grozījums Latvijas Sodu izpildes kodeksā” (1038/Lp13) izstrādājusi Tieslietu ministrija, un tā pamatojums saistīts ar Latvijas Republikas Satversmes tiesas 2019. gada 7. novembra spriedumu lietā Nr. 2018-25-01 "Par Latvijas Sodu izpildes kodeksa 50.4 panta atbilstību Latvijas Republikas Satversmes 91. pantam". Tiesa pieņēmusi spriedumu, vērtējot Sodu izpildes kodeksa likuma normas, par to, kā tiek noteikta sodu izpildes gaita vīriešiem un sievietēm un konstatēts, ka pastāv atšķirība – sodu izpildes sākumā, ja ir izdarīts smags vai sevišķi smags noziegums, vīriešiem tiesību un iespēju apjoms likumā ir mazāks, nekā tas ir noteikts sievietēm, jo sievietes sodu izpildi arī tad, ja izdarīts smags vai sevišķi smags noziegums, uzsāk uzreiz vidējā režīma pakāpē, kas nozīmē plašāku tiesību apjomu konkrētajām ieslodzītajām personām. Satversmes tiesa lēmusi, ka attiecīgā likuma norma, kas paredz šādu kārtību, no šā gada 1. maija nav spēkā tiktāl, ciktāl tā paredz atšķirīgu attieksmi pret notiesātiem vīriešiem, ja tam nav objektīva un saprātīga pamata. Likumprojekta mērķis ir nodrošināt brīvības atņemšanas soda izpildes nepārtrauktību pēc 2021. gada 1. maija, un tas paredz noteikt, ka par smaga un sevišķi smaga nozieguma izdarīšanu notiesātie vīrieši, kā arī notiesātie vīrieši, kas pārvietoti no daļēji slēgtā cietuma par rupjiem vai sistemātiskiem režīma pārkāpumiem, brīvības atņemšanas sodu izcieš atbilstoši Latvijas Sodu izpildes kodeksā noteiktajai kārtībai, kas bija spēkā līdz 2021. gada 30. aprīlim.

Likumprojekts “Grozījumi Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā” (1051/Lp13) izstrādāts, lai noteiktu tiesības Valsts ieņēmumu dienesta amatpersonas ar speciālo dienesta pakāpi, kuras iesaistītas Covid-19 infekcijas izplatības Latvijā samazināšanā, piedaloties sabiedriskās kārtības nodrošināšanā, veicot muitas kontroli un citu noteikto ierobežojumu kontroli, un citas Valsts ieņēmumu dienesta amatpersonas nodarbināt nepārtraukti ilgāk par 24 stundām, uzdot Valsts ieņēmumu dienesta amatpersonām ar speciālo dienesta pakāpi pildīt citus dienesta pienākumus, kā arī nodrošināt šīm personām piemaksu izmaksu. Likumprojekts arī precizē to personu loku, kuras vakcinēs un kuras drīkst veikt vakcināciju pret Covid-19 infekciju, kā arī nosaka, ka no valsts budžeta līdzekļiem apmaksātas vakcīnas pret Covid-19 varēs saņemt arī vēstniecību darbinieki. Komisijā likumprojekts atbalstīts, vienlaikus lūdzot Saeimu tam noteikt steidzamību.