Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija

Valsts iekšējā un ārējā drošība ir tās iedzīvotāju labklājības pamats, tāpēc tai vajadzētu būt mūsu visu kopīgai rūpei. Mūsu mājas lapā Jūs atradīsiet aktuālu informāciju par komisijas sēdēm un tajās izskatāmajiem likumprojektiem, ka arī citiem jautājumiem. Cerot, ka šeit ievietotā informācija būs gan noderīga, gan rosinoša, labprāt uzklausīsim Jūsu ieteikumus un pārdomas.

A A

Foto: Ieva Ābele, Saeima

Otrdienas, 14. janvāra, sēdē Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija izskatīja likumprojektus Grozījumi Apsardzes darbības likumā” (508/Lp13), “Grozījumi Latvijas Sodu izpildes kodeksā” (518/Lp13), “Grozījumi Apcietinājumā turēšanas kārtības likumā” (519/Lp13), “Grozījumi Ieslodzījuma vietu pārvaldes likumā” (520/Lp13) un nolēma tos virzīt izskatīšanai Saeimā. Tāpat komisijas sēdē tika skatīts jautājums par sodu izpildes sistēmas pilnveidošanas nepieciešamību atbilstoši Satversmes tiesas spriedumam.

 

Likumprojekts Grozījumi Apsardzes darbības likumā” (508/Lp13) komisijā tika skatīts pirmajā lasījumā un konceptuāli atbalstīts. Projekts izstrādāts nozaru administratīvo pārkāpumu kodifikācijas sistēmas ieviešanai, tajā tehniski precizēta terminoloģija un ar OECD prasībām saistītie jautājumi, pārņemtas Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa normas par administratīvajiem pārkāpumiem apsardzes jomā, kā atbilstoši pārkāpumu skaita palielināšanās tendencei mainīti sodu apmēri fiziskām un juridiskām personām saistībā ar apsardzes darbības nosacījumu pārkāpumiem.

Likumprojekti “Grozījumi Latvijas Sodu izpildes kodeksā” (518/Lp13), “Grozījumi Apcietinājumā turēšanas kārtības likumā” (519/Lp13) un “Grozījumi Ieslodzījuma vietu pārvaldes likumā” (520/Lp13) tika skatīti vienotā paketē, komisijai tos konceptuāli atbalstot pirmajā lasījumā. Tie saistīti ar administratīvo pārkāpumu dekodifikācijas reformu un paredz izmaiņas saistībā ar vielu nelikumīgu nodošanu ieslodzītajam un saņemšanu no tā, un policijas kontroles noteikumu pārkāpšanu. Komisijas deputātu un uzaicināto ekspertu vidū šajā kontekstā tika diskutēts par resursu optimizācijas nepieciešamību, jaunās sistēmas efektivitāti, kā arī iespēju veidot dalīto kompetenci starp Ieslodzījuma vietu pārvaldi un Valsts policiju.

Jautājumā par sodu izpildes sistēmas pilnveidošanas nepieciešamību atbilstoši Satversmes tiesas spriedumam lietā Nr. 2018-25-01 “Par Latvijas Sodu izpildes kodeksa 50.4 panta atbilstību Latvijas Republikas Satversmes 91. pantam” saistībā ar dzimumu līdztiesības jautājumu un iespēju ieslodzītajiem satikt ģimenes locekļus, kā arī īslaicīgi atstāt ieslodzījuma vietu, komisijas deputāti un Tieslietu ministrijas pārstāvji diskutēja par iespējamiem risinājumiem, kas saistīti ar ieslodzījuma vietu infrastruktūras uzlabošanu un cilvēkresursu nepietiekamību, kā arī esošo resursu atslogošanu pēc jauna cietuma izbūves.

Vienlaikus komisijas deputāti iepazinās ar risinājumiem esošās lietas izskatīšanā – Satversmes tiesā ierosināta lieta par normas, kas slēgtā cietumā ieslodzītai personai neparedz tiesības īslaicīgi atstāt ieslodzījuma vietu saistībā ar tuva radinieka nāvi, atbilstību Satversmei, par ko Tieslietu ministrija tuvākajā laikā plānojusi sagatavot likuma grozījumus. Tāpat tika skatīts Tiesībsarga ierosinājums par grozījumiem Latvijas Sodu izpildes kodeksa 45. panta piektajā daļā, un atzīts, ka jautājums būtu nododams Satversmes tiesas vērtējumam.

“Grozījumi Apsardzes darbības likumā” (508/Lp13)

“Grozījumi Latvijas Sodu izpildes kodeksā” (518/Lp13)

“Grozījumi Apcietinājumā turēšanas kārtības likumā” (519/Lp13)

“Grozījumi Ieslodzījuma vietu pārvaldes likumā” (520/Lp13)